Nadmerné slzenie očí nie je zvyčajne život ohrozujúce, ale je dobré navštíviť veterinára, aby zistil príčinu. Je možné, že tak predídete vážnym problémom.
Konzultáciou u veterinára môžete predchádzať neskorším závažným a bolestivým komplikáciám. Väčšina očných ochorení si vyžaduje skorú diagnostiku a liečbu.
Omývanie okolia oka, výplach očnými kvapkami bude s vysokou pravdepodobnosťou potrebné urobiť opakovane. Ak sa stav nezlepšuje po viac ako 2-3 dňoch dôslednej starostlivosti, je potrebná konzultácia u veterinára.
Prolaps, výron žľazy tretieho viečka, je nepríjemný stav, ktorý môže viesť k ďalším problémom, ako sú infekcie a suché oko. U ľudí sa nevyskytuje, preto sa veľmi prekvapia, keď takýto stav vidia u psa. Postihuje rôzne plemená, vrátane krížencov. Častejšie sa však vyskytuje u mopslíkov, buldogov, rotvajlerov… a veľmi často u mladých psíkov. S návštevou veterinára neváhajte. Dovtedy oko udržiavajte v striktnej čistote (očné kvapky, gél, masť a čistota očného okolia). Veľmi často je potrebný chirurgický zásah.
Je veľa očných komplikácií u ktorých včasná diagnostika a liečba hrá dôležitú úlohu. Medzi takéto patrí aj glaukóm – zvýšený očný tlak. Skorá liečba uchráni vášho psa od veľkých bolestí a neskoršej slepoty. Všímajte si každú abnormalitu napr: zväčšenie očnej gule, začervenané bielka, slzenie, časté nadmerné karpiny, rôzna veľkosť zreničky…

Aj keď to znie paradoxne, ale upchatý slzný kanálik spôsobuje nadmerné slzenie a vysokú pravdepodobnosť infekcie oka. Ako je to možné? Vysvetlenie je v samotnej anatómii oka. Slznými kanálikmi stekajú slzy do nosa. Pri alergický reakciách si všímate väčšie zahlienenie u psa a výtok z nosa.
Ak sú upchaté alebo zúžené slzné kanáliky, odtok cez nos nie je možý. Dochádza preto k nadmernému slzeniu, a v prípade zápalu a infekcie aj nahromadeniu hnisu vo vnútornom kútiku oka.
Upchatie slzných kanálikov môžu spôsobovať infekcie alebo zápaly slzných kanálikov a očí.
Ak je upchatie / zúženie vážne, môže dôjsť k výronu tretieho viečka a k vážnemu poškodeniu oka. Preto tento jav nepodceňujte.
Takýto problém potrebuje elimináciu ložiska infekcie (antiinfektívne kvapky, gély) prepláchnutie slzných kanálikov a v krajných prípadoch aj operačný zásah.
Prevenciou je včasný záchyt zápalu a infekcie, aby sa problém nerozšíril. Pravidelné účinné čistenie očí. Hlavne nepodceňovať tvorbu karpín, hnisu a nadmerného slzenia.
Každý takýto problém si vyžaduje intervenciu človeka. Buď hneď na začiatku čistiacimi očnými kvapkami, antiifektívnymi kvapkami, lieky – kvapky na zníženie očného tlaku, suplementy na zlepšenie funkčnosti rohovky, znižovanie očného tlaku a podobne. Je však nevyhnutné, aby ste pri pretrvávaní problémov navštívili očného špecialistu-veterinára ktorý urobí vyšetrenia vysoko presnými citlivými prístrojmi. Určite neváhajte.
Niekedy sa totiž problém vyrieši rýchlo a jednoducho...Ak však pretrváva, neváhajte konať.…
Autor: Mgr. Viera Staviarska, poradca chovu plemena shar pei
Literatúra:
https://wagwalking.com/symptom/why-is-my-dog-tearing
https://www.msdvetmanual.com/eye-diseases-and-disorders/ophthalmology/eyelids
https://www.pawlicy.com/blog/cherry-eye-in-dogs/
https://veterinaryhub.com/cherry-eye-disease/
https://www.petinsuranceu.com/cherry-eye-dogs/
http://orlklinika.sk/dt_procedures/slzne-cesty/

Ako to vidí pes… Mýty a fakty

Kazuistika - Dermatitída v očných kútikoch-pes
