Medzi najobávanejšie patria tieto ochorenia:


Parvoviróza – spôsobuje ju tzv. parvovirus, prejavuje sa ako ťažké zápalové ochorenie sliznice žalúdka a čriev. Úporné krvavé hnačky a zvracanie spôsobujú rýchlu dehydratáciu (odvodnenie) organizmu, ktorá v prípade, že sa choroba včas nelieči, spôsobuje rýchle hynutie. Liečebné zákroky sú často úspešné len vtedy, keď sa uskutočnia hneď pri prvých príznakoch choroby. Prvé príznaky sa objavujú zhruba 3-5 dní od nakazenia.

Psinka – aj psinka je vírusové ochorenie, voči ktorému sú vnímavé najmä šteňatá a mladé psy. Vírus psinky vniká do organizmu hornými cestami a tráviacou sústavou. Ochorenie má niekoľko foriem, podľa toho, ktoré orgány najviac napáda, rozoznávame pľúcnu, žalúdočno – črevnú, nervovú a kožnú formu psinky. Zvláštnou formou psinky je stvrdnutie (zrohovatenie) chodidlových vankúšikov a ňufáka so sprievodnými zmenami na centrálnej nervovej sústave.

V dnešnej dobe sa našťastie so psinkou stretávame len výnimočne.

Infekčný zápal pečene – (infekčná hepatitída) má často ťažký priebeh, vyznačuje sa vysokou horúčkou, zápalom pečene a zníženou zrážanlivosťou krvi. Zviera je apatické, nežerie, nepije, má výtok z nosa, opuchnutú hlavu a krk a pociťuje značnú bolestivosť v oblasti pečene. Ochorenie má často rýchly priebeh, končiaci často smrťou. Nákaza nie je prenosná na človeka a nie je totožná s infekčným zápalom pečene ľudí.

Leptospiróza – je bakteriálne ochorenie poškodzujúce predovšetkým obličky a pečeň. Psy sa môžu nakaziť pitím znečistenej vody z kaluží, domácich jazierok a pod. Zdrojom nákazy sú drobné hlodavce, potkany, nakazené psy ale aj prasatá. Začiatočné príznaky sú nechuť do žrania, zvracanie, celková malátnosť, chudnutie, hnačka s prímesou krvi a žltačka.

Besnota – vírusové ochorenie na ktoré  môžu ochorieť všetky teplokrvné živočíchy vrátane človeka! Ochorenie postihuje predovšetkým centrálnu nervovú sústavu. K prenosu dochádza najčastejšie kusnutím. 

Očkovacia schéma
PRVÝ KRÁT sa šteňatá očkujú vo veku 6 – 7 týždňov proti psinke, parvoviróze a infekčnej hepatitíde. Dovtedy ich chránia protilátky, ktoré dostali od matky v materskom mlieku (samozrejme za predpokladu, že matka bola riadne očkovaná),
následné 1. PREOČKOVANIE o 3 – 4 týždne, ku ktorému sa pridáva očkovanie proti leptospiróze
ďalšie 2. PREOČKOVANIE je znova o 3 – 4 týždne.
Ďalej sa toto preočkovanie robí RAZ ZA ROK.

Nesmieme zabudnúť na očkovanie proti besnote, ktoré sa očkuje vo veku 6 mesiacov. 

Dôležité je aj zhrnutie očkovania v kombinácii s odčervením psíkov.

Odčervujú sa šteňatá prvýkrát vo veku 3 týždňov, potom znovu o 3 týždne a následne vždy pred každým očkovaním.

Očkujú sa vždy iba zdravé psy, sučky ktoré nehárajú, ani nie sú kotné!

Systém očkovania sa u jednotlivých veterinárnych lekárov môže mierne líšiť, preto by mal majiteľ absolvovať prinajmenšom úvodný, prvotný cyklus u rovnakého veterinára.

Po vakcinácii je potrebné nechať psa jeden až dva dni odpočívať.


Autor: MVDr. Monika Martinková
Zdroj: časopis Náš pes