Niektoré fakty mi prídu veľmi samozrejme, ale množstvo príhod, o ktorých počúvame denno-denne ukazuje na to, že aj starý harcovníci vedia zakopnúť… a poznáte to. Malý kameň, ale veľká zlomenina, keď sa potknete v ten najnevhodnejší čas…

Keď nepoznáme, že sme dehydrovaní my, ako poznáte, že je pes?!
V terajšej teplote by podľa dostupných údajov mala byť polovica čitateľov v niektorom štádiu dehydratácie.

Ako ste na tom vy? Krúti sa vám v hlave a stále sa sťažujete na nízky tlak a únavu? No tak to ste vy… Pokračujte v čítaní, až keď si donesiete a vypijete aspoň jeden pohár mierne chladnej vody…Vravela som vody…nie kávu…takže znova.

Jedným z príznakov dehydratácie je strata pružnosti pokožky. Ak si myslíte, že váš pes môže byť dehydratovaný, vykonajte túto jednoduchú kontrolu. Zdvihnite kožu na chrbte a pusťte. Mala by sa prirodzene vrátiť na svoje pôvodne miesto. Ak ostane zdvihnutá, je to príznak nedostatočnej hydratácie. Ďalším príznakom je sucho v ústach. Tá neskoršia fáza sú vpadnuté oči a kolaps.

Nie len ženská vie byť náladová
Pri dlhších teplách začínajú byť psy na horúčavu precitlivení, trpia nespavosťou, úzkosťou. V noci sa bezprizorne motajú a my nespíme strachom, čo sa s nimi deje. V takom prípade, skúste lepšie vychladiť miestnosť kde spia a do vody pridajte elektrolity. (Dostupné na veterine v sáčkoch na rozpustenie vo vode, alebo ako už hotová obohatená voda). Psa nenechajte piť hltavo a jednorázovo. Pri nadmernom požití vody môže dôjsť k jej vyvráteniu, alebo k inej záťaži organizmu.

Pitný režim
Uistite sa, že váš pes má vždy k dispozícii čerstvú misku s vodou. V horúcom počasí budú piť viac, takže ich budete musieť pravidelne kontrolovať a dopĺňať.

Voda v miske sa veľmi rýchlo zohreje a je z nej teplá žbrnda v ktorej sa tak akurát množia infekcie. Stráca schopnosť vhodne občerstviť a chrániť psa pred dehydratáciou. Meňte a dopĺňajte vodu v miskách častejšie. A hlavne, nech je táto voda psovi dostupná. Pri pravidelnom prísune vody by sa váš pes nemal dehydratovať. Stať sa však môže. 

Celá família ide na dovolenku?

Pri cestovaní je pitný režim mimoriadne dôležitý. Ak si spomeniete na vodu až na ceste, vedzte, že ochutená minerálka, zakúpená na pumpe psovi veľmi nechuti… ak ju odmietne (a on ju s vysokou pravdepodobnosťou odmietne), je vystavený riziku. On to nevie…vy áno, takže vodu pekne z vodovodného kohútika. Áno, keď je to nutné panička pôjde na WC pumpu. A my želáme, aby bola voňavá a uprataná!

Nie je miska, ako miska
Štúdie potvrdili, že materiál z ktorého je vyrobená miska na vodu a krmivo môže ovplyvniť zdravie psa. Ako? Ak ostáva nejakú dobu bez čistenia a voda sa tam iba dolieva, začne sa na jej povrchu tvoriť mazľavý film a práve tam dochádza k množeniu a prichytávaniu choroboplodných zárodkov ( baktérie, kvasinky a pod…) Tento proces prebieha najmasívnejšie na miskách z plastu a hliny ( s glazurou samozrejme). Najbezpečnejšie sú misky kovové a silikónové s certifikátom používania v potravinárstve (žiadajte k nahliadnutiu pri kúpe).

Preto najlepšou voľbou pre vodu a krmivo je miska z nerezu. Aj tú však pravideľne čistite. Najlepšie po každom podaní jedla a výmene vody.

Ako zistíte, že miska je zdraviu škodlivá? Na začiatku ťažko, ale potom, deň neskôr prejdite po povrchu prstom… Urobili ste tak? Je povrch klzký? Nechváľte sa tým a choďte na hanbu… ale pred tým misku vyumývajte a doplňte čerstvou vodou.

Zlá hygiéna misiek je často zdrojom bakeriálnych infekcií, letných hnačiek a črevných problémov.

Kŕmenie
Zdá sa vám, že pes stratil apetít? Neľakajte sa. V dlhotrvajúcich páľavách je to veľmi častý jav. Zjedia menej a je to normálne. Súvisí to aj s výdajom energie počas dňa. Spomeňte si na seba… Tiež ste v lete lenivejší, nevyleziete každý deň na páľavu behať, alebo cvičiť. V dusne a horúčave sa vám nechce jesť… U psa je to rovnako.

Pes jedlo redukuje prirodzene. A je to tak správne. Niekedy vynechá denné kŕmenie. Ďalšie by však už mal prijať s radosťou. Je na vás, aby ste ustrážili mieru normality.

Zvážte aj zmenu času kŕmenia na skoro ráno alebo neskôr večer, keď je organizmus s horúčavou vysporiadaný. Môžete rozdeliť dennú dávku na dve menšie.

Prechádzky
Prechádzky v ranných a večerných hodinách sú pre vášho psa oveľa lepšou voľbou, ako prechádzky v horúcom popoludňajšom slnku. Videli ste už zničené labky od horúceho betónu, či asfaltu? Stačia 2 minúty…takto to vyzerá.

Veľký dôvod na to, aby ste na prechádzky a hry volili radšej trávnatý povrch a nie čas páľavy!

Niektoré zdroje uvádzajú 10 sekundový test na skúšku, či je povrch chodníka vhodný na prechádzku. Položte dlaň na cestu, po ktorej má bežať pes. Ak vydržíte držať dlaň na zemi bez akýchkoľvek problémov a bez pocitu horúčavy, potom sa môžete vydať na prechádzku.

Vždy berte so sebou vodu a misku. Ponúkajte psovi pitie každých 30 minút. Pozor na alternatívne zdroje vody – jazierka bez filtrácie vody, bez odtokov, žaburiny…v lete je to zdroj veľkej nákazy.

Ak je váš pes za normálnych okolností na prechádzkach veľmi aktívny – behavý, skákavý, skúste ho v tomto období upokojiť a hrajte sa s nim menej energické hry.

Pelechy a ležadlá
V súčasnosti je veľký výber pelechov z materiálov, ktoré nedržia teplo. V lete sú dobré tkané koberce (nie umelohmotné kovraly). Ak je to vhodné, použite chladiace podložky. Chladiace vesty nie sú veľmi vhodé na bežné použitie. Chladia vnútornosti a obličky niekedy až príliš. Môže to viesť k zápalom obličiek. Na rozdiel od vesty je chladiaca podložka prívetivejšia. V prípade, že by pes cítil väčšie podchladenie, vie si meniť polohu, otáčat sa na nej, alebo ju opustiť. Chladiace vesty to psovi neumožňujú. Ak sa rozhodnete vestu použiť, pozor aj na ich váhu, nech psík nebehá s ťažkým vodnatým brnením. Ak zvolíte ľahšiu formu, aby zbytočne nerobila psovi záťaž pri pohybe, možno to ocení… Veľmi obľúbené sú mokré chladiace uteráky voľne prehodené cez psa, bez fixácie. 

V aute

Pes, ktorý zostal v aute počas horúčav môže už počas 10 minút utrpieť tepelný stres a rýchlo zomrie

Každý rok sa preleje veľa sĺz pre túto nedbalosť majiteľov! Nikdy nenechávajte psa v aute ani za mierne teplého dňa. Nechať okno otvorené pár centimetrov, parkovať v tieni alebo nechať v aute misku s vodou NIE JE postačujúce.

Toto sú upozornenia, ktoré sa vždy v lete opakujú, ale zdá sa, ako keby zbytočne. Teplota vo vnútri vozidla sa nemusí zdať príliš vysoká, ale teplota vo vnútri stojaceho vozidla sa môže rýchlo zvýšiť až na dvojnásobok vonkajšej teploty. Iba pár krátkych minút a zabijete si svojho milovaného psa!

Ak vidíte psa v aute v teplom počasí, pokuste sa čo najskôr upozorniť majiteľa a ak to nepomáha, alebo ste ho nenašli, okamžite zavolajte políciu. Budú môcť podniknúť príslušné kroky, v prípade potreby vniknúť do auta, aby psa zachránili.

Zimné záhrady
Naši psi majú do zimnej záhrady špeciálny vstup cez vlastné dvierka. Sme to však my, ktorí dbáme na to, aby tam nestávali počas horúčav. Vždy môžu priestor pustiť.  POZOR, zimné záhrady majú rovnaký efekt kumulácie tepla, ako uzavreté auto. Hrozí rovnaké nebezpečenstvo prehriatia a infarktu.

Nikdy nenechávajte psa v lete vyvretého v zimnej záhrade.

To isté platí pre skleníky a podobné uzatvorené priestory, ktoré sa na letnom slnku rýchlo prehrievajú. Ak vychádzate z pareniska, či skleníka, skontrolujte, či ste tam nechtiac nezatvorili svojho verného “záhradníka” – psa.

Leto a vy do basy?
Vždy sa uistite, že váš pes má možnosť schovať sa v tieni. Neposkytnúť mu túto možnosť a ešte mu aj odoprieť prístup k vode je trestný čin, ktorý sa klasifikuje ako týranie. A pamätajte, že chutné buchty v base sú vraj iba literárny pojem…

Môže mať pes úpal? A aký!…


V lete preberáte rozmýšľanie za psa kompletne vy…

Niektorí jedinci milujú opaľovanie sa… Budú sa vypekať na horúcom slnku a potom skolabujú, keď sa chcú dosunúť niekam inam… Ich kožuch ich do istej miery chráni pred tým najhorším. Je určený na reguláciu tepla, ale aj chladu. Pes nemá potné žľazy na tele, preto svoju teplotu reguluje hlbokým dýchaním a cez jazyk. Ochladiť sa môžu aj na labkách a slabinách. Krátkosrsté plemená a plemená so skráteným nosom, starší, mladší, s nadváhou a výraznými papuľami majú v horúčavách väčšie problémy.

Je na majiteľovi, aby si pozorne všímal príznaky prehriatia a zároveň, aby im predchádzal. Kontrolujte riskantným jedincom pohyb na otvorenom slnku a skúste ich denný režim alokovať do menej rizikového prostredia.

Mimoriadnu  pozornosť venujte psom s kardiovaskulárnymi problémami, diabetikom a na liečbe s ATB, alebo inými liekmi, ktoré môžu byť so slnkom kontraproduktívne!

Luxus, ktorý je potrebný
Spestrite psovi horúci deň letnými hrami a zábavou. Nie, nie je to výcvik a drezúra počas vysokých teplôt. Ak sa vám zdá, že pes má prejavy stredného prehriatia (má dobrú náladu, ale dychčí...) Presuňte ho do chladnejšieho priestoru a začnite ho postupne ochladzovať. Čo takto vodná para pri kotercoch? Moderné a účinné riešenie… Väčšina psov zbožňuje rozstrekovanie vody z hadice. Je to zábavná ochladzovacia aktivita. Skúste nafukovacie bazéniky ( detské) naplnené vodou. Niektorí milovníci vody sa vo vode radi čvachcú...

Na občerstvenie môžete okrem hier s vodou použiť aj hry s hračkami, ktoré boli pred tým schladené v chladničke. Nechajte ich oblizovať pamlskový nanuk (zmrazený jogurt s čučoriekami, malinami, sardinkou...) Niektorí chovatelia vyrábajú mrazené gule (naplnený balón s vodou dáte zamraziť). Aj do mrazenej gule môžete vožiť melón, kúsky uhorky, brokolicu, tuniaka.

Domáce zvieratá bielej, alebo svetlej farby sú vo väčšom riziku, že sa na slniečku spália. Na exponované miesta a na špičkách uší, na čele, nos alebo na akýchkoľvek miestach, ktoré by ste mohli spáliť, použite detský opaľovací krém.

Špeciálnu pozornosť venujte bezsrstým plemenám.

Kožuch v lete?
Chodíte pravidelne so psíkom na letný zostrih do salónu? Pamätajte, že vyholiť na minimum je zlé rozhodnutie. Ak skrátiť, potom tak, aby sa ponechala dostatočne dlhá srsť na tele, ktorá psíka pre spálením ochráni. Aj chlpy nad očami sú výbornou ochranou pred agresívnym slnkom. Také prírodné okuliare.

Záhradné jazierka

Veru pekné a romantické. Nie, ak používate na údržbu jazierok a bazénov chemické látky, dezinfekciu, či iné činidlá napríklad na hubenie rias… Stávajú sa tak riskantnými pre vašich domácich miláčikov. Voda takto upraveného bazéna či jazierka je na pitie NEVHODNÁ.

Poznáte príznaky úpalu u psa?
Pes je nespokojný, rozrušený a môže sa vám zdať úzkostný alebo nešťastný. Máte pocit, že nevie čo chce, nalieha na vás, ale neviete identifikovať kde má problém.

  • Dýchanie je nadmerné a ťažké a môže začať slintať
  • Pes ťažko dýcha, má sklovité oči, má tmavo červené ďasná
  • Telesná teplota stúpla do bodu, keď smrť buniek v mozgu vedie k záchvatom, kóme a nakoniec k smrti. V týchto neskorších fázach, dokonca aj pri intenzívnej veterinárnej starostlivosti, vaše pes pravdepodobne zomrie. Tento proces môže nastať už pri veľmi krátkom prehriati v aute (5-10 min), alebo pri pobyte na priamom slnku.

Prvá pomoc pri prehriati

Najdôležitejše je psa okamžite schladiť. Aj to však má svoje pravidlá tak, aby ste nenarobili viac škody.

  • Okamžite premiestnite psa do tieňa
  • Okamžite psa ochladzujte. Priložte mu studene mokré uteráky na podbruško a labky. NElejte na neho ľadovú vodu a neprikladajte ľad.
  • NEbaľte mu celé telo do uterákov. Cez telo prelejte studenú vodu a neprekrývajte! Nechajte voľne na vzduchu.
  • Ideálne je použiť ventilátor na rozprúdenie chladnejšieho vzduchu.
  • Je mimoriadne dôležité, aby ste psa schladili. A preto sa nebojte na neho naliať vodu. Áno aj na celé telo. Že to škodí je už vyvrátený mýtus! Všetko, čo výrazne zníži teplotú sa ráta! Hot Dogs – heatstroke education for dog owners 
  • Čo najskôr psa prevezte k veterinárovi. Pes však musí byť do auta prelozený už schladený. Takže schladzovať, namočiť a prevážať. Naložiť psa do auta bez maximálnej snahy ho pred tým schladiť je zásadná chyba. Prevoz je pre psa stres ktorý zvyšuje telesnú teplotu.

Mgr. Viera Staviarska