Často to nechávame len tak… na ich rozhodnutí, kedy a koľko vody bude piť. Vedeli ste, že pes si niekedy nevie regulovať pitný režim sám? Existuje na to niekoľko dôvodov. V horúcich dňoch je preto potrebné venovať psovi väčšiu pozornosť. K tomu patrí aj sledovanie jeho správania a množstva vody, ktoré vypije. Ak si nevšimnete varovné signály dehydratácie, môžete mať poriadne pokazené nie len leto…
Prečo pes nepije dostatok vody aj keď je smädný?
Inštinktívne správanie
Niektoré psy majú slabší inštinkt na pitie vody. Môže to byť spôsobené vekom alebo individuálnymi preferenciami. Je to ako u ľudí. Vekom aj pes stráca pocit smädu a pije menej. Rovnako je potrebné dávať pozor na šteniatka. Ak sú ešte malé nemajú ešte správnu teplotnú regulácia . Nie je vhodné ich vystavovať slnku a aktivitám v teple. Niektorí psy sa vedia “zabúdať” na slnku. Je možné, že sa na slnku unavia tak, že sa dostanú do letargie a do hlbokej dehydratácie.
Zdravotné problémy
Ak pes trpí nejakým zdravotným problémom, môže to ovplyvniť jeho chuť na vodu. Napríklad zubné problémy, bolesti kĺbov, tráviace problémy, únavový syndróm, depresia, úzkosť, alergia. Veľmi často pes odmieta vodu pri pankreatitíde a črevných kataroch. Nechuť piť vodu si všímajte celoročne.
Okolité podmienky
Teplota, vlhkosť a fyzická aktivita môžu ovplyvniť potrebu psa po vode. V horúcom počasí alebo po náročnom cvičení by mal pes piť viac. Pozor však na veľké vysmädnutie po cvičení a nárazový príjem veľkého množstva vody. Môže spôsobiť ďalšie život ohrozujúce problémy.
Hygienické podmienky
K tomu patrí špinavá voda v miske, teplá voda, preslinená voda. Pes inštinktívne odmieta takýto príjem tekutiny. Je to nesmierne nebezpečné aj pre vysoké riziko prenosu bakteriálnej infekcie, ktoré spôsobuje závažné črevné ochorenia. Na okrajoch misiek sa rýchlo ukladá povlak obsahujúci patogény. V spojení s prehriatou vodou je to ideálne miesto na rozmnožovanie rôznych patogénov. Je to častá príčina letných hnačiek a črevných viróz.
Naučené správanie
Veľa majiteľov dáva psom vodu k dispozícii na istý čas. Veľmi časté je to u psov, ktorí sú v interiéri a venčia sa iba v niektorých hodinách. Je to nesprávny zvyk, ktorý spôsobuje aj iné zdravotné problémy, nie len dehydratáciu.
Dehydratáciu nemusí vždy spôsobiť horúčava
Pes môže byť nadmerne dehydrovaný aj pre akútne nadmerné zvracanie, časté vodnaté hnačky, nadmerné močenie. Sú to signály, ktoré majú majiteľa okamžite smerovať k veterinárovi. Urobte tak, ak sú prejavy akútne, alebo trvajú dlhšie ako 1 deň bez zlepšenia. Pri nadmernej strate tekutín, ktorá je spôsobená zdravotným stavom psa, sa musí zistiť príčina a okamžite začať liečba. Často sú lieky podávané spolu s infúziou.
Zdá sa vám, že váš pes nepije dostatok vody? Zabráňte nebezpečnej dehydratácii!
Prečo je dehydratácia nebezpečná?
Dehydratácia u psov je nebezpečná z viacerých dôvodov:
Vnútorné orgány a ich funkcia
Voda je kľúčová pre správne fungovanie orgánov, ako sú obličky, pečeň a srdce. Keď pes trpí dehydratáciou, tieto orgány nemôžu plniť svoje úlohy efektívne. Dehydratácia je rizikom obzvlášť u psov trpiacich chronickými ochoreniami, liečbou kardiovaskulárnymi liekmi, antibiotikami, hormonálnou liečbou, u gravídnych súk, alebo u starších psov. Mimoriadne nebezpečná je aj u šteniat.
Teplotná regulácia
Voda pomáha udržiavať telesnú teplotu. Dehydratovaný pes je náchylnejší na prehriatie, čo môže viesť ku kolapsu organizmu. Je dôležité vyhýbať sa zvýšenej aktivite na priamom slnku v výcviku v exponovanom čase.
Krvný obeh
Nedostatok vody zahusťuje krv, čo zvyšuje riziko krvných zrazenín. To môže mať vážne následky. Dehydratácia môže znížiť schopnosť hemoglobínu viazať kyslík a spôsobiť hypoxiu - nedostatok kyslíka v tkanivách. Následkom sú únava, závraty, kardiovaskulárne problémy a iné symptómy.
Zhoršený prenos kyslíka
Ak hemoglobín nemôže dostatočne viazať kyslík, krv nebude schopná efektívne prenášať kyslík do tkanív. To môže ovplyvniť celkovú výkonnosť organizmu.
Anémia
Dehydratácia môže spôsobiť anémiu - stav, pri ktorom je nedostatok hemoglobínu v krvi.
Zhoršená imunita
Dehydratácia oslabuje imunitný systém, čo robí psa náchylnejším na infekcie a iné choroby.
Psychické problémy
Dehydratácia môže spôsobiť paniku, dezorientáciu a stratu schopnosti vyhodnocovať situácie.
Ako sa prejavuje dehydratácia u psa ?
Dehydratácia môže byť pre psa nebezpečná, najmä počas horúcich letných dní. Je dôležité rozpoznať príznaky včas. Tu sú hlavné prejavy dehydratácie psa :
Fyzické príznaky
- Suché ďasná a nos - normálne by mali byť vlhké a lesklé.
- Vpadnuté oči, často bez pohybu reakcií na prihovorenie sa, alebo stresovo otvorené.
- Strata elasticity kože - pri zdvihnutí kože na krku alebo chrbte sa pomaly vracia späť, alebo vôbec.
- Suché a lepkavé sliny - sliny môžu byť husté a ťahavé.
Zmeny správania
- Letargia a slabosť - pes môže byť nezvyčajne unavený a málo aktívny.
- Strata chuti do jedla - odmietanie potravy alebo znížený záujem o jedlo.
- Nadmerné, rýchle a namáhavé dýchanie, často však povrchné - pes sa takto snaží ochladzovať.
- Toporný postoj, alebo ležanie s výrazným dýchaním a slinením.
- Znížená produkcia moču - menej časté močenie alebo tmavší moč.
Vážne príznaky
- Kolaps alebo mdloby, v extrémnych prípadoch môže pes stratiť vedomie.
- Zrýchlený tep - srdce bije rýchlejšie v snahe kompenzovať stratu tekutín.
Čo robiť, ak sa objavia príznaky dehydratácie?
Ak spozorujete tieto príznaky, okamžite ponúknite psovi vodu, doprajte mu chládok. Nikdy ho neponárajte do studenej vody ani na neho neprikladajte ľadové obklady. Použite vlhký mokrý uterák, utierajte ho studenou utierkou. Ak je stav vážny a nevidíte zlepšovanie čím skôr vyhľadajte pomoc veterinára.
V prípade vážnejších príznakov alebo ak pes odmieta piť viac ako 1 – 2 dni vodu, kontaktujte veterinára.
Hydratácia je kľúčová!
Ako môžeme zvýšiť príjem tekutín u psa v letnom horúcom období?
Je niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť vyšší príjem tekutín. Niektoré z nich sú účinné a zároveň “friendly” pre psa.
- Rozdelenie kŕmnej dávky na dve menšie časti. Pes trpiaci nechutenstvom ľahšie požije menšie množstvo krmiva.
- Pridávanie vlhkej stravy. Pri Barfe, alebo naturálnej strave to nemusí byť problém. Psy kŕmené granulami potrebujú mať prístup k vode stále. Pri kŕmení vlejte primerané množstvo vody, alebo vývaru ku granulám, alebo ich podávajte polo mäkké.
- Časovanie kŕmenia v lete je dôležité. Kŕmte psa ráno, alebo večer, keď už nie sú vysoké teploty, alebo dusno. V horúcom období psy často odmietajú jesť.
- Podávajte špeciálne hydratačné pamlsky.
Psy v horúčavách často nechcú prijímať potravu a niekedy sa vyhýbajú aj vody. V horúčave však jej príjem musí byť väčší ako bežne. Urobte z hydratácie zábavu.
Typy na lepšiu letnú hydratáciu a osvieženie psa.
Mrazené maškrty
Zmrzliny a nanuky. Áno psy milujú mrazené dobroty. To však neznamená, že čokoľvek čo nájdete v mrazničke, alebo v mraziarenskom boxe v supermarkete je pre nich vhodné. Pamätajte, že hovoríme o pamlskoch nie o plnohodnotnej strave, či zmrznutej dennej dávke krmiva pre psa. Pamlsky by nemali tvoriť viac ako 10% dennej stravy psa. Majú sa podávať v malých kúskoch a za odmenu. Dať psovi veľký kus mrazeného jedla môže spôsbiť črevný katar. Čo je dlhodobo bolestivý stav s pomalým odznievaním.
Zopár tipov na psie mini nanuky a mrazené pamlsky
Do nádob, ktoré používate na výrobu ľadových kociek, alebo pečenie malých koláčikov vložte ovocie, alebo zeleninu, ktorá je vhodná na konzumáciu pre psov. Odporúčam niektoré super potraviny s vysokým obsahom vody: čučoriedky, maliny, jahody, černice, uhorka, špenát, brokolica, petržlen. Vložte do nádoby na mrazenie, zalejte nesladeným bio bielym jogurtom, môžete zmiešať jogurt s tvarohom.
Vložte do mrazničky a zmrazte. Keď je horúco, vyberajte zmrazené kocky s dobrotami a podávajte ako pamlsok. Pamätajte na princíp 10% celkovej dennej dávky stravy pre psa. Nie viac.
Takto psa občerstvíte, a jeho organizmu dodáte potraviny plné vitamínov, minerálnych látok, proteíny a prebiotické suroviny spolu s vlákninou.
Nezabudnite, že na výrobu takýchto dobrôt nie je vhodné používať potraviny nevhodné pre psov (čokoláda, hrozno, avokádo, citrusové plody) Vyhnite sa ovociu s vysokým obsahom cukru a kôstkami.
Podávajte špeciálne zeleninovo – ovocné pamlsky. Sú občerstvením pre psa a zároveň hydratujú.
Zelenina a ovocie s vysokým obsahom vody a živín.
Uhorky psy milujú! Spoznajte ich super benefity a riziká
Benefity – uhorky sú skutočnou vitamínovou bombou! Jedna surová uhorka s váhou 100 g obsahuje minimálne množstvo kalórii, skoro žiadne tuky a proteíny. Obsahuje však až 96% vody. Čo ich robí skvelým doplnkom stravy v horúcom období. Okrem toho obsahujú vitamín C, vitamín K, kremík, železo, mangán, meď, draslík, jód, vápnik a zinok. Uhorky sa môžu zaradiť aj medzi super potraviny. Obsahujú fisetín, kyselinu kávovú, cucurbitaciny, luteín, ktoré majú schopnosť redukovať rakovinové symptómy v počiatočných štádiách. Fytochemikálie v uhorke majú silné protirakovinové vlastnosti vrátane antioxidantov, ktoré eliminujú bunky voľných radikálov a posilňujú imunitu.
Surová uhorka je rovnako vynikajúcim doplnkom stravy pre psov ktoré potrebujú schudnúť.
Riziká – Vždy majme na pamäti, že je to doplnok stravy, pamlsok, ktorý nemá byť v strave v prevahe. Kŕmte uhorkami svojho psa s mierou. Prejedanie akéhokoľvek jedla môže spôsobiť gastrointestinálne ťažkosti, najmä ak je to nové jedlo, ktoré váš pes predtým neskúšal. Príliš veľa uhoriek môže pôsobiť ako laxatívum a spôsobí psíkovi hnačky, nadúvanie. Zaraďte postupne a v primeranom množstve.
Nebezpečenstvo udusenia - Uhorky vždy nakrájajte na zvládnuteľné veľkosti, najmä pre malých psov alebo tých, ktorí majú tendenciu jedlo prehltnúť. Neodporúča sa kŕmiť svojho psa celou uhorkou. Bolo hlásených veľa prípadov udusenia veľkým kusom uhorky. Narežte psovi uhorku na krúžky primerane veľké psovi.
Pesticídy – Pre ochranu plodín poľnohospodári často používajú látky, ktoré im síce zabezpečia úrodu, ale sú zároveň nebezpečné pre konzumenta. A je to jedno, či je to človek, alebo pes. Škodia. Ak nemáte uhorky zo svojej vlastnej záhradky, ktorá by bola bio a bez používania chemických látok na podporu a ochranu rastu a bio kvalita v obchodoch je diskutabilná aj drahšia, potrebujete urobiť niekoľko bezpečnostných “krokov”.
- Uhorky pred používaním ošúpte od zelenej šupky,
- alebo dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Toto eliminuje pesticídy na cca 80%,
- alebo uhorky umyte v slanej vode. To odstráni pesticídy viac, ako umývanie v tečúcej vode.
Melón pes v teple zamení aj za mäso!
Budeme sa venovať červenému melónu – vodnému, ktorý je pre psov vhodný. Iné druhy zvyčajne obsahujú viac cukrov.
Červený vodný melón môže byť pre psov osviežujúcim a zdravým občerstvením počas horúcich dní.
Treba však myslieť na to, že obsahuje cukor. A teda nie je vhodný pre diabetikov a pre psov s nadváhou. Psovi podávajte iba červenú dužinu. Šupka často spôsobuje tráviace problémy. Podávajte občasne a v primeranom množstve v dennej kŕmnej dávke. Nie viac ako 10% z dennej dávky krmiva.
Benefity – obsahuje 95% vody a teda pre hydratáciu je ideálny. Červený melón je bohatým zdrojom rôznych vitamínov a minerálnych látok, ktoré môžu byť prospešné pre zdravie psov. Obsahuje vitamín A, vitamíny zo skupiny B a C.
Je silný antioxidant a podporuje tvorbu kolagénu, pomáhajú pri metabolizme. Z minerálnych látok je u neho zaujímavý obsah draslíka, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu svalov a nervových zakončení. Pre zdravé kosti a funkciu svalov dôležitý horčík a vápnik, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti, kĺby a zuby. Železo je dôležité pre tvorbu hemoglobínu a teda v horúčavách je nápomocné pri distribúciu kyslíka v tele.
Aj melón môžeme zaradiť medzi super potravinu pre psa, pretože obsahuje jeden z najsilnejších antioxydantov lykopén, ktorý chrániť bunky pred poškodením.
Riziká – určite sa vyhnite podávaniu väčších dávok. Môže zvýšiť hladinu cukru v krvi. Vôbec sa nehodí obéznym psom a psom s diabetom.
Nepodávajte so šupkou, pretože spôsobuje črevné problémy a hnačky. Odstráňte jadierka, ktoré môžu pôsobiť laxatívne.
Je veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú vhodné pre psa a na hydratáciu. Skúste napríklad čučoriedky, jahody, zeler, brokolicu…
Tipy na udržanie hydratácie
Majte výdaj energie a príjem vody psa pod kontrolou. Hlavne v lete to sústredene sledujte. Horúčavy zvyšujú nároky organizmu na spotrebu tekutín.
- Trávte s nim čas pri vode a doprajte mu plávanie ak to má pes rád. Rovnako doma malý bazénik na dvore mu môže urobiť radosť a osvieži ho. Ak však pije vodu z voľných vodných zdrojov, sledujte možné prejavy črevnej infekcie (hnačky, nadúvanie...).
- Chladivé podložky sú populárne a aj účinné. Zabraňujú prehriatiu. Čo je v súvislosti s výdajom tekutín v lete dôležité. Ich nesprávne používanie však môže viesť k zápalom močových ciest a obličiek. Nechajte psa, aby si reguloval svoju polohu na chladiacej podložke sám.
- Skúste aj malý trik, ktorý poteší psov, ktorí sa radi hrajú s plyšovými hračkami. Dajte hračku na chvíľu schladiť do chladničky, alebo do mrazničky.
- Zabezpečte dostupnosť čistej čerstvej vody. Dopĺňajte a meňte vodu v čistej miske.
- Ak mate psa veľmi aktívneho, alebo v rekonvalescencii po operácii, chorobe, pridajte do vody elektrolyty. Prášok zamiešaný do vody pôsobí veľmi povzbudivo.
Nie len pre ľudí platí hydratujte – hydratujte - hydratujte... Prajem krásne leto!
Autor: Mgr. Viera Staviarska

Záludné letné horúčavy. Na čo si dávať pozor.
